Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, iż do 2020 roku depresja będzie na drugim miejscu wśród najczęściej występujących chorób, a do 2030 – na pierwszym. U blisko co dziesiątego pacjenta zgłaszającego się do lekarza pierwszego kontaktu z inną dolegliwością można stwierdzić pełnoobjawową depresję. Wiele przypadków depresji pozostaje nierozpoznanych, jednak często i te rozpoznane przypadki w niewielkim procencie mogą liczyć na skuteczne leczenie depresji.
Objawy depresji
- stopniowa utrata radości życia, odczuwania przyjemności, zobojętnienie, poczucie pustki, zmienny nastrój, płacz, który coraz trudniej opanować
- ograniczenie aktywności życiowej, porzucenie dotychczasowych zainteresowań, stopniowa utrata energii życiowej, niepokój, niemożność znalezienia sobie miejsce
- myślenie depresyjne – utrata poczucia własnej wartości, pesymistyczne myślenie o swojej przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości, urojenia depresyjne (fałszywe sądy) np. dotyczące poczucia winy, braku perspektyw
- lęk – poczucie utrzymującego się leku, lęk nieokreślony
- bezsens życia, poczucie beznadziejności, myśli o śmierci
- zaburzenia koncentracji uwagi, poczucie pogarszania pamięci
- zaburzenia snu np. trudności w zasypianiu i utrzymaniu snu czy nadmierna senność
- spadek libido
- zmniejszenie lub utrata apetytu
- dobowe wahanie samopoczucia – osoby chore na depresję często gorzej czują się w godzinach porannych, występują trudności z rozpoczęciem dnia, z kolei w godzinach wieczornych mają wrażenie lepszego samopoczucia.
Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?
Jeżeli objawy depresji o nasileniu umiarkowanym występują u Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia przez 2 do 4 tygodni wskazany jest kontakt z psychoterapeutą lub psychiatrą.
W przypadku silnych objawów konsultacja powinna odbyć się natychmiastowo.Należy również zwrócić uwagę na tzw. objawy cykliczne występujące np. przez 2-3 dni, co miesiąc, wówczas wskazana jest także konsultacja ze specjalistą.
Skuteczne leczenie depresji to przede wszystkim trafna i dokonana we właściwym czasie diagnoza. Głównym celem leczenia jest przywrócenie funkcjonowania na poziomie sprzed choroby oraz zapobieganie nawrotom. Wskazane jest aby leczenie było kompleksowe, tj. aby łączyło w sobie metody farmakologiczne oraz psychoterapię.
Gabinet psychoterapii w Sosnowcu oferuje pomoc w leczeniu depresji zarówno na drodze terapii jak i konsultacji psychiatrycznych.