FAQ

 

Psychoterapia indywidualna w gabinecie w Sosnowcu – kiedy warto skorzystać?

  • Gdy nie radzisz sobie z emocjami, odczuwasz gniew, lęk, stres, poczucie winy
  • Odczuwasz brak sensu życia
  • Jesteś nieszczęśliwy
  • Nie umiesz stawiać granic np. w relacjach
  • Twoja przeszłość, negatywne doświadczenia nadaj mają na Ciebie wpływ
  • Masz myśli samobójcze, ogólne poczucie smutku, braku wsparcia, zrozumienia
  • Masz do podjęcia trudną decyzję dot. pracy, związku, itp.
  • Męczą Cię natrętne myśli
  • Odczuwasz lęki, masz tzw. „huśtawkę emocjonalną”
  • Dręczą Cię natręctwa
  • Wszelkie inne pobudki, które w Twojej opinii wymagają konsultacji ze specjalistą.

 

Terapia w gabinecie psychoterapii w Sosnowcu – co może Ci dać?

  • Wsparcie w trudnych momentach życia
  • Zaczniesz lepiej rozumieć swoje emocje, zachowania
  • Nauczysz się jak dbać o siebie
  • Zrozumiesz w jaki sposób doświadczenia wpłynęły na Twoje życie
  • Umiejętność słuchania siebie

 

Co dzieje się na początku – konsultacja?

Terapia poprzedzona jest jedną do trzech konsultacji. W tym czasie terapeuta próbuje zorientować się w sytuacji pacjenta. Pyta nie tylko o aktualny problem, ale też o istotne wydarzenia z życia, o relacje z bliskimi, sytuację życiową. Konsultacja ma na celu określenie celów służy też temu, wspólnej pracy. Taka forma konsultacji oferowana jest również przez gabinet psychoterapii w Sosnowcu.

 

Jaki jest cel konsultacji?

Zadaniem konsultacji jest określenie celu terapii. Nie zawsze jednoznacznie można wskazać problem. Jednak ważne, aby wskazać dziedziny życia, w których mamy trudności oraz określić, jakiej zmiany oczekujemy. Ma to przełożenie na to czy jest praca krótko-, czy długoterminowa. Jeśli będzie to terapia krótkoterminowa lub interwencja kryzysowa, terapeuta zaproponuje konkretną liczbę sesji.

 

Co jeśli terapeuta mi nie odpowiada?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziesz mieć ochoty na pracę z terapeutą, warto mówić o swoich wątpliwościach. Czasem uda się je rozwiać, a czasem należy po prostu znaleźć kogoś innego.

 

Jak wygląda koniec konsultacji?

Poza czasem pracy na koniec konsultacji ustala się też warunki dotyczące płatności, sposobu odwoływania spotkań, urlopu itp.

 

Sesja terapeutyczna – i co dalej?

Psychoterapeuta w Sosnowcu spotka się z Tobą raz w tygodniu, zdarza się również, iż proponowane są dwie sesje tygodniowo. Sesje zazwyczaj będą się odbywać w tym samym miejscu (gabinet psychoterapeutyczny Sosnowiec) w ten sam dzień tygodnia i o stałej godzinie.

 

Jak wygląda sesja?

W odróżnieniu od konsultacji, w trakcie sesji terapeuta będzie nieco mniej aktywny. Inicjatywa należy do Pacjenta, jest on aktywnym uczestnikiem procesu terapeutycznego. Pacjent wybiera temat do rozmowy, celem jest swobodnie mówienie o wszystkim co przychodzi nam do głowy, gdy siadamy naprzeciwko terapeuty. Ma to przełożenie na różne rekcje np. pustka w głowie, osamotnienie a nawet rozczarowanie, faktem, iże terapeuta nie pomaga zacząć. Bywa, że taka sytuacja powoduje nieprzyjemne uczucia u Pacjenta, jednak należy pamiętać, że Twoje spotkanie z terapeutą to nie spotkanie towarzyskie – nie zawsze musi być miło.

Co dzieje się w trakcie terapii?

W trakcie terapii może okazać się, że Twoja relacja z terapeutą będzie zbliżona do tych, których doświadczyliśmy już w swoim życiu z innymi, ważnymi dla nas osobami. Jeżeli wspomniane relacje oparte były np. na napięciu, bólu czy smutku, te same uczucia mogą pojawić się w trakcie sesji, jednak często pojawia się cały wachlarz uczuć. To samo będzie się dziać z Twoim spostrzeżeniem na temat terapeuty, możesz go raz lubić, raz się na niego złościć. Warto w związku z dużym zaangażowaniem emocjonalnym w terapii postarać się nie planować chociaż pół godziny po sesji, aby dać sobie czas na ochłonięcie.

 

Terapia nie przynosi zamierzonych rezultatów?

Terapia ma to do siebie, że przechodzi się w niej różne etapy, w jednym będziesz czuć, że wszystko układa się dobrze i zobaczysz efekty pracy, z kolei innym razem, że utknąłeś w miejscu, a wszystko zmierza donikąd. Należy pamiętać, że pewnych rzeczy po prostu nie da się przyspieszyć,, należy dać sobie czas,
a o swoje wątpliwości skonsultować z terapeutą.

 

Co w momencie, gdy chcę zrezygnować z terapii?

Czas trwania terapii może być różny, zazwyczaj jest to terapia krótkoterminowa lub długoterminowa.
O zakończeniu współpracy decydujesz wspólnie z terapeutą. Sposób zakończenia ustalany jest zwykle
w zawieranym na początku kontrakcie. Zazwyczaj zakończenie wymaga jeszcze kilku spotkań, w celu omówienia efektów pracy jak i samego pożegnania.

 

Podjąłem decyzję o przerwaniu terapii

Część pacjentów po prostu nie przychodzi, inni żegnają się smsem/telefonem, wynika to głównie z faktu, że pożegnanie się jest zwyczajnie niekomfortowe, stąd szybka i bezkontaktowa forma zerwania relacji. Tymczasem niezbędne jest dla nas samych powiedzenie tego wprost terapeucie, co może przełożyć się na niezwykle cenne doświadczenie. Zawarty kontrakt zobowiązuje nas do kilu spotkań po podjęciu decyzji o rezygnacji, co ma na celu omówienie tematu.

 

O czym mówić terapeucie?

Kluczem są spontaniczne wypowiedzi, to co przychodzi nam na myśl, nie chodzi o przygotowanie referatu, który mamy zamiar wygłosić w trakcie sesji. Swobodne rozmowa, pozwala terapeucie zobaczyć jak myślisz, co czujesz, jak reagujesz,co ma bezpośrednie przełożenie na to, że lepiej Cię zrozumie, a ostatecznie skuteczniej pomorze.

 

Co z moimi sekretami/tajemnicami?

Trudne dla nas wątki, nie wymagają przełamania się, aby o nich mówić. Ważne jest w takich momentach zwrócić uwagę terapeuty, że o rozmowa o czymś nie przychodzi nam łatwo, że towarzyszy temu konkretne uczucie np. lęk, wstyd,to pozwoli na zastanowienie się skąd te emocje się biorą i w jaki sposób o nich mówić.

 

Terapia długoterminowa

Zazwyczaj trwa powyżej jednego roku, nie ma z góry ustalonej daty zakończenia, jej czas trwania zależy od tego, w którym momencie dokonają się trwałe i głębokie zmiany, na których Ci zależało, które zostały ustalone na początku pracy. Koniec pracy to wspólna decyzja Twoja i terapeuty.

 Terapia krótkoterminowa

Zwykle będzie to liczba między 10 a 40 sesji. Konkretną liczbę spotkań proponuje terapeuta, oceniając indywidualnie potrzeby pacjenta. Terapia krótkoterminowa może również odbywać się cyklicznie,na przykład z kilkumiesięczną przerwą, aby rozpocząć pracę nad kolejnym elementem.

 

Czy ktoś przypomni mi o wizycie?

Gabinet psychoterapii w Sosnowcu powiadomi Cię o nadchodzącym terminie wizyty, jeżeli wyrazisz na to zgodę.

 

Poradnia psychologiczna Sosnowiec – w jaki sposób mogę się umówić na wizytę?

 

  • Telefonicznie
  • Formularz Online w zakładce umów wizytę
  • Portal znanylekarz.pl

 

Czy jest dostępna płatność kartą? 

Nie.