Traumę można traktować jako swoistą ranę. Słowo trauma zapożyczone z greki oznacza przebijanie skóry, uszkadzanie powłoki cielesnej, z kolei w medycynie odnosi się do uszkodzenia tkanek.
„Wydarzenie traumatyczne to takie, które eliminuje lub zakłóca proces różnicowania i filtrowania oraz wygrywa z chwilowym zaprzeczeniem lub próbą załatania zniszczeń.”
Umysł zalewa ogromna ilość bodźców, których nie sposób zrozumieć, a tym samym poradzić sobie z nimi. Pojawia się wrażenie jakby to w świecie wewnętrznym miało miejsce niezwykle gwałtowne zdarzenie, co stanowi odbicie wydarzeń, które to w odczuciu jednostki lub w rzeczywistości miały miejsce w świecie zewnętrznym. Dochodzi do dezorganizacji, załamania, dotychczasowe sposoby radzenia sobie z życiem są niewystarczalne. Jednostka pozostaje bezbronna wobec przybierających na sile lęków, odżywać mogą pierwotne obawy czy impulsy. Rozpada się wiara w dobro świata – ktoś w końcu pozwolił, na tak straszne wydarzenie, nie ochronił przed katastrofą. Kluczowy znaczeniem jest fakt, iż lęki mogą się do siebie dopasowywać, czyli realne zdarzenie wydaje się potwierdzać najgorsze wewnętrzne lęki.
Ogromne znaczenie w przypadku traumy ma pomoc, zarówno ta uzyskana przypadkowo czy też poszukiwana, zaplanowana i zorganizowana. Znaczenia traumatycznym zdarzeniom nadają te wydarzenia, które przypominają o sobie strukturalnie jak i skojarzeniowo. Na przykład dla matki, której nie udało się utrzymać dzieci na powierzchni będzie to obraz zatopionego statku, pełnego martwych dzieci. Wiadomość o tym, że ktoś się udusił dymem, przywołuje wspomnienie brata chorego na zanik mięśni i tego , a jak z trudem oddychał.
Jeżeli doświadczyłeś w swoim życiu jakiegoś traumatycznego przeżycia lub ktoś z Twoich bliskich nie umie sobie poradzić z traumą, pozwól sobie pomóc – skontaktuj się z naszym specjalistą, gabinet psychoterapii w Sosnowcu oferuje profesjonalną pomoc na drodze psychoterapii