Zaburzenia lękowe – nerwice, to jedne z najczęściej występujących zburzeń psychicznych. Dolegliwości towarzyszące nerwicom mogę w znaczny sposób wpływać na jakość naszego życia, dlatego tak ważna jest diagnoza oraz odpowiednie leczenie. Coraz częściej zastępuje się określenie nerwica mianem zaburzenia lękowe. Zachorowanie kobiet odnotowuje się nawet trzy razy częściej niż mężczyzn.
Rozpoznanie zaburzeń lękowych
- lęk z towarzyszącymi dolegliwościami fizycznymi np. bół głowy, kręgosłupa, uporczywa biegunka;
- należy zróżnicować pojęcie strachu i lęku, bowiem strach odnosi się do reakcji na konkretny bodziec np. strach przed egzaminem. Lęk jest podobnym stanem emocjonalnym, jednak ciężko podać jest jego dokładną przyczynę;
- zaburzenia lekowe przejawiają się w różnych sferach np. postrzegania, myślenia, przeżywania czy zachowania. Pojawia się problem z koncentracją uwagi, apatią, może wystąpić rozchwianie emocjonalne, poirytowanie, budzenie się, problemy z zasypianiem;
- pod wpływem lęku może wystąpić np. drętwienie kończyn, niedowład, czasem może dojść do nagłej utraty głosu czy głuchoty, bóle brzucha, bóle wątroby, biegunki, zaparcia, parcie na pęcherz, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej przypominający zawał, problem z ciśnieniem, oddychaniem jak i wiele innych objawów.
Przyczyny zaburzeń
Coraz częściej jako przyczynę zaburzeń lękowych wskazuje się skłonności genetyczne, jednakże czynnik środowiskowy także ma znaczenie. Stres, pośpiech, rywalizacja, nawał obowiązków, mogą przyczyniać się do powstania zaburzeń na tle lękowym. Nerwicy sprzyja również kryzys więzi rodzinnych, zmniejszenie przestrzeni życiowej, hałas. Większa podatność na zachorowanie będzie miała miejsce u osób o słabej konstrukcji psychicznej,wrodzonej lub nabyte, o skłonnościach egocentrycznych, koncentrujące się na sobie, takich które myślą, iż to właśnie ich problemy i cierpienia są zdecydowanie większe niż innych osób.
Szukanie pomocy
Nadmienić należy, iż niewielki odsetek osób cierpiących na zaburzenia lękowe nie szuka specjalistycznej pomocy, radząc sobie lepiej lub gorzej w codziennym życiu. Jeżeli jednak dojdzie do takiego momentu, w którym to choroba zacznie przeszkadzać w funkcjonowaniu społecznym niezbędna będzie wizyta u lekarza psychiatry. Sposób leczenia związany jest z podłożem jak i stopniem zaawansowania choroby. W łagodnych napadach lęku pomocna będzie psychoterapia nerwic. Z kolei, gdy mowa o postaci ostrych napadów lęku lub gdy mają one podłoże genetyczne, warto wprowadzić leki, co należy robić zgodnie z zaleceniem lekarza i tylko i wyłącznie pod jego kontrolą. Często stosowane są obie formy terapii. Warto podkreślić, że leczenie zaburzeń lękowych wymaga czasu, jednakże przejście przez pełną terapię, może znacząco wpłynąć na poprawę komfortu życia.